Opis projektu
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera. Podczas gdy liczba zachorowań w całej Europie rośnie, ale śmiertelność maleje, w Polsce przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, zwiększa się także śmiertelność. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest ciągle niska świadomość profilaktyczna. Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny możemy mówić o raku piersi już nie tylko jako o chorobie przewlekłej, ale także wyleczalnej.
Znajomość objawów i regularne wykonywanie badań profilaktycznych są kluczowe dla rozpoznania tej choroby, podjęcia odpowiedniego leczenia i zmiany tych niepokojących statystyk. Niestety, poziom świadomości zdrowotnej Polek nie jest wystarczający. Zbyt mała liczba kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne nawet wówczas, gdy są bezpłatne i powszechnie dostępne.
W związku z powyższym kluczowym staje się z jednej strony edukacja i zachęcenie kobiet do zarówno samokontroli piersi oraz poddawaniu się badaniom profilaktycznym, a z drugiej strony wsparcie psychologiczne mające na celu minimalizację lub eliminację lęku przed profilaktyką.
Mając na uwadze wymienione aspekty planujemy następujące działania na rzecz mieszkańców naszego powiatu, mające na celu zapobieganie poważnym zmianom piersi przez samo wykrywanie ich na wczesnym stadium:
Cztery Duże wykłady otwarte dla wszystkich z prezentacją multimedialną teorii i statystyk- zapraszamy do udziału szkoły, urzędy, duże firmy, organizacje, a także uczestników indywidualnych , przedstawione zostaną informacje na temat profilaktyki- co warto robić samemu, jakie badania wykonywać regularnie, jak wyglądają, gdzie wykonać, statystyki uleczalności.
Jeden wykład dedykowany uczniom szkół średnich (350osób),
Umówione w małych grupach (koleżanki z pracy, pary, małżeństwa, babcia, mama, córka etc.) praktyczne warsztaty prowadzone przez specjalistów z tej dziedziny na temat samobadania – w tym uroginekolożką certyfikowaną przez Narodowe Centrum Onkologii
Zorganizowanie badania USG piersi dla uczestniczek warsztatów, spełniających kryteria medyczne gwarantujące poprawność ich przeprowadzenia (wiek, dzień cyklu etc.)
Przeprowadzenie warsztatów psychologicznych dla uczestniczek, w trakcie których, zostaną one wyposażone w wiedzę i umiejętności na temat sposobów radzenia sobie ze stresem, lękiem przed badaniami profilaktycznymi, jak również gdzie szukać pomocy i wsparcia psychologicznego w przypadkach kryzysowych związanych ze zdrowiem
badanie brasterem +konsultacja lekarska z DCO
Zakładane rezultaty realizacji:
(na ile zakładane działania przyniosą trwałą zmianę/ skuteczność działania )
Zakładane rezultaty:
- zwiększenie świadomości na temat nowotworów kobiecych w szczególności raka piersi.
- nabycie umiejętności samobadania piersi
- przebadania 60 kobiet (USG piersi)
- przełamanie leku przed profilaktyką, tym samym zwiększona ilość osób poddających się wszelakim badaniom profilaktycznym, nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem związanym z problemami zdrowotnymi,
- zmniejszenie ilości operacyjnych, ciężkich przypadków
Opis Projektu pod kątem spełnienia warunków Ogólnodostępności w rozumieniu § 5 ust. 2 Uchwały
Wykłady będą mieć charakter otwarty, warsztaty praktyczne będą zamknięte, przeznaczone dla mniejszych grup, o przyjęciu na warsztaty będzie decydować kolejność zgłoszeń, do współpracy zaprosimy też szkoły i organizacje które współpracują: z osobami starszymi i młodzieżą, rodzinami objętymi wykluczeniami społecznymi etc tak by dotrzeć do jak największej ilości grup społecznych.